Sicílie | Regiony

Sicílie je největším ostrovem ve Středozemním moři. Zároveň patří mezi čtyři největší vinařské regiony Itálie, zahrnuje i Eolské ostrovy a Pantellerii. Vinicemi je osázeno cca 107.000 ha půdy, 60% území je kopcovité, 25% hornaté, 15% tvoří nížiny.

Má tvar trojúhelníku a je omývána třemi moři (ze severní strany Tyrhénským, z východní Jónským a z jihu Středozemním). Od pevniny ji odděluje Messinská úžina.

Tradice pěstování révy na Sicílii sahá až do období antiky. Zmínky o sicilských vínech lze najít již v literatuře ze 7. století př.n.l. Na Liparských ostrovech byly dokonce raženy mince s vyobrazením Efesta, který nabízel nejvyššímu bohu Diovi pohár vína.

Vína ze Sicílie působí zvláštním a silným dojmem, k čemuž přispívá sopečné podloží a velmi teplé podnebí. I zde je ale možné najít vína svěžích chutí i vůní vhodných ke konzumaci při různých příležitostech. Z vinic na úpatí Etny se rodí charismatická vína s minerálními tóny a nezaměnitelnou chutí.

Místní modré autochtonní odrůdy jsou:

Nero d'Avola  Frappato Nerello Mascalese e il Nerello Cappuccio, il Nocera , Perricone ( Pignatello)  a Calabrese.

Z bílých autochtonních odrůd zde nalezneme:  Grillo,  Catarratto,  Carricante,  Damaschino,  Grecanico,  Malvasia di Lipari,   Zibibbo (Moscato d'Alessandria) a'Inzolia.

Nalezneme zde také mezinárodní odrůdy, především  SyrahChardonnayMerlot Cabernet Sauvignon.