Lombardie | Regiony

Lombardie se nachází ve středu alpského arkýře, rozléhá se od Francouzských hranic na severu až po Pádskou nížinu. Sousedí s regiony Piemonte, Trentino-Alto Adige, Veneto a Reggio Emiglia. Díky své poloze je předurčen k zemědělství a vinařství.

Lombardie má rozlohu 23.863 m2 a je čtvrtý největší vinařský region Itále a zároveň se svými více než 10. miliony obyvatel nejlidnatější. Více než 40% území je hornaté. Lombardie je zajímavá nejen z vinařského hlediska, ale i z turistického. Nachází se zde krásná jezera, která vznikla cca před 15.000 lety táním ledovců a jsou oblíbeným cílem turistů. Mezi nejznámější patří Lago di Garda (370 km2) tvořící hranici s Venetem, druhé největší jezero Itálie Lago Maggiore (212 km2), Lago di Como (145 km2) a Lago Iseo (65,3 km2) a mnoho dalších neméně okouzlujících jezer, která jistě stojí za návštěvu.

Vinice se v tomto regionu nacházejí především v hornaté části a sahají až do výšky 1.000 m nad mořem. Zdejší vína se vyznačují výraznějším aroma než strukturou. Typická odrůda pro tuto oblast je Nebbiolo, pod místním názvem Chiavennasca, ze které se vyrábí vína s názvem Valtellina Superiore DOCG nebo  Sforzato di Valtellina DOCG  , které se vyrábí ze sušených hroznů, podobně jako slavné Amarone della Valpolicella.

Vína kategorie DOCG: Franciacorta, Sforzato a Valtellina Superiore.