Vermentino | Odrůdy

Hojně plodící bílá odrůda nejasného původu. Existuje několik hypotéz o původu, jedna z nich je, že odrůda pochází ze Španělska, z okolí Marseie, odkud se rozšířila do Francie ( Languedoc-Roussillon), kde ji nalezneme pod různými názvy -  Précoce d'Espagne, Malvoisie à gros Grains.

Giorgio Gallesio (italský botanik 18.st) jej popisuje jako ligurskou autochtonní odrůdu z oblasti Cinque Terre, v té době nazývanou Piccabon a Piccabuon. Na Sardinii, kde je v současné době její největší výskyt však absolutně chybí jakékoliv historické zmínky, což opět podporuje hypotézu, že odrůda byla dovezena ze Španělska. Je velmi adaptabilní s mnoha charakteristickými rysy společnými se skupinou Malvasií.

V Itálii je rozšířená především v Ligurii a Toskánsku. Jedná se o aromatickou odrůdu s výraznou kyselinkou, díky které dobře snáší i archivaci.

Hrozen je kónický, středně kompaktní. Bobule středně velká kulatá nebo lehce oválná, slupka středně silná zeleno-žlutá se zlatavým nádechem a charakteristickými rezavými tečkami. Ideální polohy pro pěstování jsou slunečné expozice kopcovitého pobřežního rázu. Rodí hojně a pravidelně, má dobrou odolnost vůči nemocem.

Víno má světle žlutou barvu se zelenými odlesky. Ve vůni je květinově ovocné s minerálními tóny. Chuť suchá, harmonická s mandlovou hořčinkou v dochuti.

2Q==